Kredi ve kredi kartının kullanımı günümüzde büyük bir orana ulaştı. Böyle olunca insanların kafasında farklı farklı sorular beliriyor. Özellikle esnaf arkadaşlarımızın bu konularda büyük sorunları var. Maliye ve diğer kurumlar arasında yaşadıkları sorunlar nedeniyle esnaf arkadaşlara kredi veriliyor mu yoksa verilmiyor mu belli değil.
Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde bir kişinin tüm bilgileri anında önünüze dökülüyor.
Teknolojinin bu faydasından sadece biz insanlar faydalanmıyoruz. Devletimizde faydalanarak sizin hakkınızda olan tüm bilgileri anında görüyor. Nereye ne kadar borcunuz olduğunu, ödemelerinizi nasıl yaptığınızı vs. herşeyinizi görebiliyor. Durum böyle olunca da kredi çekerken veya kredi alırken hepimiz büyük sorunlar yaşıyoruz. En büyük sorunu da esnaf arkadaşlarımız yaşadığı için kredi konusunda pek fazla bilgiye sahip olamıyorlar.
Bu kural bu şekilde belirlenmiş durumda.  ‘’Normal şartlarda eğer maliyeye borcunuz varsa hiçbir şekilde bankalardan kredi alamıyorsunuz.’’  Eğer maliyeye olan borcunuzu öderseniz kredi çekebiliyorsunuz. Fakat denildiği gibi ilk önce maliyeye olan borcumuzun tümünü kapatıyoruz daha sonra tekrardan bankalara başvuru yaparak kredi alabiliyorsunuz.
Her banka sizin maliye geçmişinize ve maliye de olan borçlarınıza ulaşabilir. Bankaya başvuru yaptığınız zaman eğer banka maliyede borcunuzun olduğunu görürse size kredi veremez. Yani kredi talebiniz olumsuz olarak yanıtlanır. Direk olarak banka tarafından orada size red cevabı verilecektir. Tabii bu sadece maliyeye borcu olan esnaf arkadaşlarımız için geçerlidir.
Eğer bir şekilde olur da size banka tarafından maliyeye borcunuz olduğu halde kredi verilirse işler değişiyor ve hem size kredi verene, hem bankaya, hem de size büyük yüklü bir idari para cezası veriliyor. Maliyeye olan borcunuzun

yanı sıra birde bu borcu ödemek için çırpınmaya başlıyorsunuz. Yani maliyeye borcunuz varsa size önerimiz bu borç bitmeden hiçbir bankaya kredi için başvuru da bulunmayın.