Gelişen teknolojiye Gelir İdaresi Başkanlığı büyük ölçüde ayak uydurmuş durumdadır. Çağımızda bir çok vergi ödeme başvuru beyan işlemlerinin büyük bir bölümü elektronik ortamda oturduğumuz yerden yapmaktayız. Yine yeni yayınlanan 7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ilgili borç yapılandırmasının büyük bir bölümü yine Gelir idaresi başkanlığı ve bunlara bağlı bulunan vergi daireleri ile alakalıdır. Yeni yasa kapsamında başvurular 30 Haziranda sona erecek. Gelir İdaresi Başkanlığı Bu nedenle cuma günü başvuru işlemlerini vergi dairelerinde bugün itibariyle de elektronik ortamda internet vergi dairesi üzerinden başvuruları almaya başladı. Şimdiki yazımızda  7020 sayılı kanun kapsamında olan borcumuz için internet üzerinden elektronik ortamda başvuru nasıl yapılacağını resimli olarak anlatacağız.

Yeni Vergi Yapılandırmasına İnternet Üzerinden Başvuru Nasıl Yapılır ?

İlk olarak Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesi olan www.gib.gov.tr adresine giriş yaparız. Güvenliğiniz açısından adres çubuğunda kesinlikle www.gib.gov.tr yazdığını kontrol ediniz. Ardından aşağıda kırmızı kutuya alınmış olan internet vergi dairesi sekmesine tıklayınız.

İnternet Vergi Dairesi Bölümü

İnternet vergi dairesi sekmesine tıkladıktan sonra sayfanın orta bölümlerinde kişisel sayfamıza girmemiz için sunulan seçeneklerden hangisi uyuyorsa onunla girişi yapabiliriz. Sisteme giriş için üç tane seçenek bulunmaktadır.

Kişisel Sayfamızda Yapacağımız İşlemler

İnternet vergi dairesi alanında bize sunulan seçeneklerden birini kullanarak sisteme gireriz. Sisteme girdikten sonra sayfanın alt tarafına doğru indiğimizde aşağıda resimde kırmızı ile daire içine aldığım bölüme tıklarız.
 

Son Aşama Başvuru Yapacağımız Borçları Seçer Başvuru Yaparız

7020 Sayılı vergi Affı için İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım). Yukarıda resimde kırmızı ile daireye alınmış bölüme tıklandığında aşağıda bulunan resimdeki ekran gelir burdan “Başvuru yap”  sekmesine tıklarız.  Gelen ekranda vergi dairelerine olan borçlarınız gelir. Bu ekranda gerekli taksit sayıları iletişim bilgileri doldurulur en altta bulunan açıklamaları okudum anladım işaretlenir ve tamam sekmesine tıklanır ve başvuru yapılmış olur.