Maliye Bakanı Naci Ağbal, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Açıklamadan öne çıkan başlıklar şu şekilde,
VERGİLERİNİZ EVDEN ÖDENEBİLECEK
Torba yasa sadece Maliye Bakanlığı’nı ilgilendiren düzenlemelerle gelmeyecek. Bizim açımızdan özellikle vergi kanununda vatandaşların vergi daireleriyle olan işlemleri kolaylaştıracak siteme gidiyoruz.
Vergi kanunlarında vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştıracak düzenlemeler getiriyoruz. Hedefimiz vergi dairesine gitmeden elektronik ortamda iş ve işlemlerimizi yapabilmek.
Vergi daireleri gidilen bir yer olmaktan çıkacak, evinizden ofisinizden ödeyeceksiniz.
Özellikle Hazine taşınmazlarının kullanımına ilişkin olarak çok farklı sektörleri ilgilendiren kolaylaştırıcı hükümler getiriyoruz.
Emlak vergisi düzenlemesiyle ilgili bir çalışma yapıyoruz. Yaşanan artışlara karşı vatandaşın isyanını görüyoruz. Astronomik artışlar tedirginlik oluşturuyor. Hükümet olarak bu soruna neşter vuruyoruz. Teknik çalışmaları yürütüyoruz, bu çalışmaları çok önemsiyoruz.
Bakanlık olarak çeşitli kanunlarda  değişiklik yapılmasını öngören bir kanun tasarısını sunduk. Yatırımı, üretimi,  istihdamı ve çeşitli sosyal kesimleri ilgilendiren çok sayıda önemli düzenleme var. Bu torba yasa düzenlemesini teknik çalışmalarını da bitirip tahmin ediyorum gelecek hafta Meclise sevk edeceğiz.
 

2018 yılında da bütçe açığını bu yıla benzer seviyede tutmak için yoğun gayretimiz var. Bunun için ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Kamu harcamalarına önümüzdeki yıl başta cari harcamalar olmak üzere önemli sınırlamalar getiriyoruz. Vatandaşa ‘tasarruf et’ diyoruz, devlet de tasarruf edecek. Makine-ekipman, kırtasiye alımlarından tutun da bütün hizmet alımlarına kadar çok kapsamlı tasarruf içeren önlemleri inşallah 2018 yılı bütçesinde getireceğiz.